Nejčastěji kladené otázky

V této sekci budu postupně uveřejňovat Vaše nejčastějíší dotazy ohledně pěstovaní masožravých rostlin.

Kdy a jak mohu pěstovat masožravky?

Většinu druhů masožravých rostlin není nijak těžké pěstovat. Masožravé rostliny lze pěstovat celoročně doma a v letním období venku. Stačí pouze dodržet několik zásad:
1. zalévat rostliny pouze měkkou vodou, nejlépe dešťovou nebo destilovanou. Rostliny musí stát stále ve vodě! (výjímkou je zimní období, kdy rostliny mají mít pouze vlhký substrát).
2. Rostliny musí být umístěné na světle, nejlépe na parapetu u okna, na balkóně, popř. ve skleníku na zahradě nebo mohou být volně na uměle vytvořeném rašeliništi.
3. Pro rostliny je žádoucí rosení, to se provádí jen tehdy, když na ně nesvítí slunce (kapičky rosy fungují jako lupa a listy by se mohly spálit).
4. Rostliny potřebují tak akorát místa, aby se vzájemně nestínily.
5. Každá rostlina má odlišně namíchaný substrát (čistou rašelinu + přísady - křemičitý písek, perlit...), některým druhům stačí i čistá rašelina.

Při dodržení těchto zásad se nemusíte bát, že byste o svoji rostlinu přišly.Kde vlastně ty masožravky seženu?


Většinou je naleznete ve květinářstvích, ale spíše si je budete moci zakoupit na různých výstavách jako je např. Zahrada Čech. Také je možné je sehnat na internetu např. www.masozravky.com nebo na www.sarracenia.cz .Co dělat, když si domů přinesu masožravku?


Pro rostlinu je každé větší přemístění zásadní změnou. Proto ji na 2 - 3 dny nechte na stinnějším místě (samozřejmě rostlina musí stát ve vodě), poté ji můžete dát na cílové místo. Pokud na rostlinku bude svítit přímé slunce, na které není přivyklá, je dobré ji na nějakou dobu přistínit (asi tak 2 týdny).Jak správně zalévat rostliny?


Pokud máte rostliny ve květináčích s podmiskami, stačí zálivku lít pouze do podmisky. Při rosení Vaší rostlinky se substrát navlhčí dostatečně.


 

Černají mi listy u mocholapky podivné, co to je?

To, že zčernají listy, je normální jev. Je to způsobeno stářím listu, který již nemá schopnost dobře přeměňovat světlo ve prospěch rostliny - fotosyntéza. Zčernalé listy jednoduše odstřihněte, rostlině nijak neublížíte. Za nedlouho jí vyrostou opět nové a plně funkční listy spolu s pastmi (v zimním období rostou pouze listy bez pastí). Pasti mucholapky vydrží 3 - 6 sklapnutí, poté začínají černat.


 

Kolik mají mít potravy masožravky?

Mají ji jen tolik, kolik si uloví, nebo kolik jim dopřejete. Masožravé rostliny hmyz k přežití nepotřebují, je to pro ně jen pamlsek. Proto není dobré je překrmovat. Např. mucholapce podivné stačí jedna moucha klidně i na půl roku. Pokud jí budete dávat více hmyzu, tak se její pasti sice zavřou, ale za 2 - 3 dny se zase otevřou, protože mucholapka potravu již nepřijme. Zbytečně ji jenom ničíte pasti. U špirlic také není dobré mít hodně hmyzu v pastích, protože tam přebytečný hmyz začne hnít, a na rostlině se udělají nepěkné, hnědé fleky.


 

U láčkovky se mi netvoří pasti a černají listy, co s tím?

Pasti přestává láčkovka tvořit, když se změní její okolní prostředí. Proto je dobré rostlince zajistit na novém místě vysokou vzdušnou vlhkost - často rosit. Také je vhodné, aby rostlinka měla dostatek světla. To, že začnou láčkovce černat pasti nebo listy je způsobeno právě nízkou vzdušnou vlhkostí nebo jen prostě tím, že už jsou staré. Pasti vydrží asi 1 měsíc.


 

Moje rostlina je napadena mšicemi, co proti nim?

Většinou se používá postřik insekticidy Karate 2,5 WG nebo Mospilan 20 SP. To by je mělo zničit. Postřiku můžete ještě pomoci tak, že viditelné mšice ručně odstraníte.


 

Kdy je nejlepší masožravky přesazovat?

Nejlepší je to udělat na začátku jejich vegetačního období, to je většinou na začátku března. Masožravky vždy přesazujte do větších nádob.


 

Na substrátu se mi dělá bílá plíseň, co s ní?

Když se na povrchu substrátu začne tvořit bílý povlak plísně, tak ho jednoduše stačí např. lžící i spolu s trochou substrátu okolo odstranit.


 

Jak namíchat substrát?

Jak jistě víte, nikdo se na konkurenčních stránkách zatím nezmiňuje, jak správně namíchat substrát pro jednotlivé druhy. Celý článek je v sekci Ostatní/Jak namíchat substrát.


 

Tvoří se mi na substrátu hnědé hrudky, co to je?

Když se Vám začnou tvořit na povrchu substrátu hnědé až hnědožluté hrudky, je to první signál, že je substrát již zasolený z příliš tvrdé vody, kterou masožravky rádi nemají. Proto můžete hrudky jen odstranit, ale osobně bych doporučoval již rostlinu přesadit do nového substrátu.


 

Černají mi listy u špirlice, čím to je?

Rostlinám začínají zasychat konečky pastí při několika příležitostech. Buďto jsou pasti prostě jen už staré - postupně během několika týdnů uschnou celé; rostlina nemá dostatek potřebné vláhy nebo je rostlina překrmena - pasti nejsou potřeba.


Zpět na předcházející stranu